דר' איל נחמיאס

בנק דם לכלבים הראשון מסוגו בישראל הוקם בשנת 2001. נושא מנות דם ומוצרי דם הינו דבר שבשיגרה בארצות אחרות ובמיוחד גבוהה המודעות בארה"ב. באחד הגליונות של DOG FANCYניתן לקרוא על אחד מהבנקים המפורסמים שם (HEMOPET) אשר מנות הדם שלו מוזמנות חודש מראש …
בנק הדם האמריקאי הזה נעזר בעיקר בכלבי גרייהאונד אשר ננטשים לאחר עונת המירוצים ועוברים שנה בכלבית הבנק ולאחר מכן עוברים לאימוץ במשפחות. כלבי גרייהאונד הם תורמי דם טובים במיוחד בעיקר בזכות הורידים הגדולים והבולטים והעובדה שצפיפות תאי הדם האדומים בגזע זה היא גבוהה מהממוצע עבור כלב בית רגיל. יתכן ועובדה זו תורמת גם ליכולתם לתפקד במאמצים אירוביים ואנאירוביים של תנאי מירוץ.

מהן הסיבות לשימוש במנות דם בארץ ?

לצערי בישראל נפוצה מאד הנגיעות בטפילי דם המועברים על ידי קרציות ובמיוחד ארליכיה קאניס (קדחת קרצית) . גם הכלבים הטובים והמטופחים ביותר עלולים להידבק בטיול תמים או בריצה קצרה לתוך סבך שיחים. הקרציות בישראל נפוצות בכל הארץ כמעט ובמיוחד במישור החוף הממוזג והחם. מחודשים אפריל ועד נובמבר הכלב חשוף לנגיעות ובסקרים שערכו רופאי בית החולים הוטרינרי של האוניברסיטה ובראשם דר' שמעון הרוש ודר' טוביה וינר גילו כי למעלה מ-30% מהכלבים שנדגמו בסקר נחשפו לטפיל בשלב כזה או אחר לחייהם. הטפיל גורם לכלב לירידה משמעותית בתאי הדם האדומים (אנמיה) ובמיוחד לירידה בטסיות (תרומבוציטופניה) . הטסיות האחראיות לקרישת הדם נהרסות בטחול והכבד וגורמות לכלב לנטיה קשה לדמם מהאף או לשלשל דם , מופיעים שטפי דם תת עוריים ובחניכיים. מקרים לא מעטים מסתיימים במות הכלב. ערויי דם ובמיוחד כדוריות ותרומבוציטים הם הכלי היעיל ביותר להצלת חייו של כלב שכזה.

מכות חום

עונות הקיץ הלוהטות מפילות חללים רבים בקרב הכלבים ובמיוחד הגזעיים וארוכי השיער אך גם גזעים קצרי שיער. התחממות הכלב כתוצאה ממאמץ או רביצה ממושכת בחוץ בשמש או ברכב סגור או בפנסיון לא מאוורר עלולה להוביל לעליה בטמפרטורת הגוף שלאחריה מתפתח שנוי פזיולוגי מרחיק לכת בגוף הכלב. חלבונים מיוחדים האחראים לקרישת דם עוברים דנטורציה (ממש כשם שחלבון ביצה נקרש בחימום = ביצה קשה). ברגע זה הכלב אינו מסוגל יותר לבצע קרישת דם והתוצאה לכך היא דימום ספונטני מכל פתחי הגוף האפשריים : שלשול דמי , הקאות דם טרי , דימום מהנחיריים , שטפי דם תת עוריים , השתנה דמית ועוד. מצב זה נקרא DIC שהוא ראשי תיבות של ( Disseminated Intravascular Coagulation) או כפי שבהומור סרקסטי קוראים לכך הוטרינרים בחו"ל (Death Is Coming) . הטיפול קשה ביותר ומקרים מועטים בלבד ניתן להציל ללא שימוש מהיר ויעיל במנות פלסמה טריה קפואה (Fresh Frozen Plasma) זהו מוצר דם אשר נוצר מהפרדה מהירה של מנת דם לפלסמה המכילה את חלבוני הקרישה וכדוריות. הפלסמה ניתנת להקפאה ושמירה לאורך שנתיים בטמפרטורות של 29- מעלות.

הרעלות אנטי קואגולנטים

מקרים רבים של הרעלות ברעל עכברים הם על רקע של אנטי קואגולנטים מסוגים שונים. קימים כמה סוגים וחלקם גורמים לחוסר קרישה מתמשך מאוד אשר ויטמין K בלבד לא מספיק כדי להצילם. שוב מנות דם עשויות להציל את הכלב ממוות כתוצאה מאנמיה קשה ואיבוד דם.

קימות סיטואציות רבות ומגוונות הדורשות שימוש במוצרי דם לדוגמא : היפוך קיבה המחייב כריתת טחול , כריתת טחול עקב גידול ממאיר (לימפוסרקומה למשל) , תאונות דרכים , המוליזה לאחר זיהום קשה לדוגמא בכלבי ויימרנר אשר רגישים ביותר לזיהומים ולרגישות של מערכת החיסון , מחלות אוטואימוניות הגורמות להרס דם עצמי , חוסר גנטי בפקטורי קרישה לדוגמא מחלת פון ווילברנד בכלבי הרים שוויצרים ורטריברים , קטיעת איבר עקב תאונה קשה , שוק המוליטי או היפוולמי , נגיעות קשה בפרוו וירוס ואיבוד דם וחלבונים , נגיעות קשה בתולעים עגולות , נגיעות בתולעת הפארק ודימום לחלל החזה , פציעות וחתכים , דלקת רחם ועוד מקרים רבים ומגוונים. בכל המקרים שציינתי כבר נעשה שימוש מוצלח ויעיל להצלת חייהם של כלבים מטופלים .
על מנת להשיג מצב בו תמיד יהיו מוצרי דם זמינים החלטתי להקים בנק דם לכלבים וחתולים. מטרת הבנק להיות מאגר של מוצרי דם כגון פלסמה וכדוריות או דם מלא שישמש לכל דיכפין . מטרה נוספת היא לבצע סיווג דם לכלבים ולסקור את רמת הנוגדנים של הכלב לקדחת הקרצית (ארליכיה קאניס) .

תורמי דם זוכים לבדיקה מקיפה של וטרינר , נערכת ספירת דם מלאה ובדיקת רמת נוגדנים לארליכיה קאניס. תורם הדם זוכה לשובר מנת דם שתוקפו שנה. כלומר הוא זכאי במידת הצורך לקבל מהבנק מנת דם במהלך השנה שלאחר התרומה ללא תמורה. תוצאות בדיקות הדם מועברות לידי בעליו של התורם ללא תמורה.

אנו מקווים כי שיתוף הפעולה מצד ציבור בעלי הכלבים והמגדלים יגדיל את מלאי המנות בבנק אשר ישרתו את הציבור הרחב על מנת להעניק את הטיפול רפואי הטוב ביותר .

עם הזמן נצבור נתונים (באופן דיסקרטי ) על שיעור הנגיעות של ארליכיה קאניס ואולי אף על מחלות נוספות.

מנות הדם נבדקות טרם היכנסן למאגר הבנק ואנו מקפידים על כללי בטיחות חמורים בכל הנוגע להעברת מחלות.

אנו מבצעים גם בדיקות של התאמת דם מתורם לנתרם ואף סיווג דם . בכלבים קימות שבע קבוצות דם חשובות המחולקות על פי נומנקלטורה של DEA ( Dog Erythrocyte Antigen) . מסתבר כי סוג אחד במיוחד בעייתי בכלבים (DEA1.2) והוא עלול לגרום לריאקציות חריפות לאחר מתן דם. לא כל כלב יכול לפיכך לתרום לכל כלב וחשובה הבדיקה להתאמה . לרוב מנה ראשונה מתקבלת "בסלחנות" על ידי הכלב הנתרם אך מנות אחרות עלולות לגרום לריאקציות של תורם נתרם או בין מנות של תורמים שונים אשר כעת זורמות בעורקיו של הנתרם האומלל . כלבים מגזעים גדולים או גזעי ענק חשופים לכך במיוחד מכיון שאנמיה בסן ברנרד תמיד מובילה למתן 7-10 ! מנות דם . ברור כי אף כלב לא מסוגל לתרום כל כך הרבה דם בבת אחת.

מנת דם סטנרטית היא של 450 מ"ל (כחצי ליטר) וכל כלב מעל 20 ק"ג יכול לתרום ללא כל חשש. תרומת דם היא אף בריאה במובן של חידוש מלאי הכדוריות האדומות ועירור מח העצם לפעילות בריאה ונמרצת. מה גם שהידיעה על מצב בריאותו המדויק של הכלב בדגש על טפילי דם היא חיונית מאד לבריאותו. קרה לא פעם שפסלנו כלבים על רקע נגיעות בארליכיה קאניס (קדחת קרצית) והכלב שבא לתרום יצא כמטופל …..

תרומת הדם לרוב בהרדמה קצרה ובמקרים מסוימים אף ללא גילוח הכלב כך שגם לכלבי תערוכות מומלץ ורצוי לתרום ללא סיכון הכלב או פגיעה בצורה וביופיו .

ספרות – רשימה חלקית
Modern Veterinary Blood Banking Practices and Their Applications in Companion Animal Practice ; B. Feldman ,A.T Kristensen; Vet. Clin. Of North America: Small Animal Practice November 1995 pp. 1231-1244
Blood Components : Collection, Processing, and Storage ; A. Schneider ; Vet. Clin. Of North America: Small Animal Practice November 1995 pp. 1245-1262
General Principles of Small Animal Blood Component Administration ; A.T. Kristensen and B. Feldman ; Vet. Clin. Of North America: Small Animal Practice November 1995 pp. 1277-1290
Canine Blood Groups andTheir importance in Veterinary Transfusion Medicine ; A.S Hale ; Vet. Clin. Of North America: Small Animal Practice November 1995 pp. 1323-1332
Canine Transfusion Reactions and Their Management ; K.H Harrell and A.T. Kristensen ; ; Vet. Clin. Of North America: Small Animal Practice November 1995 pp 1333-1364
Transfusion Medicine in Emergency and Critical Care Medicine ; R. Kirby ; ; Vet. Clin. Of North America: Small Animal Practice November 1995 pp. 1365-1386
Use of Blood and Blood Components in Canine and Feline Patients with Hemostatic Disorders ; R.R. de Gopegui and B. Feldman ; ; Vet. Clin. Of North America: Small Animal Practice November 1995 pp. 1387-1402
Transfusion Medicine ; Giger U. ; Morgan RV(ed). Handbook of Small Animal Practice . Churcill Livingstone , New York, pp 727-731 , 1992.
They Give Blood for Cookies ; S. Biller ; DOG FANCY March 2001 pp.4.
Doggie Blood Donors to the Rescue ; T. Curtis and S. Starr ; ; DOG FANCY March 2001 pp. 18.