המדריך בא לתת לבעלי חיית המחמד או לכל המעונין להרחיב מעט ולהעמיק בידע סקירה על המשמעות של כל פרמטר בבדיקות הדם הנערכות לחיות מחמד כל יום ברחבי המדינה.

מדריך להבנת תוצאות בדיקות הדם
מאת דר' איל נחמיאס -מנהל בנק הדם לחיות מחמד ובית חולים וטרינרי בקיבוץ משמר השרון.
מדריך מקוצר להבנת בדיקות הדם של כלבך /חתולך. בעלי חיית מחמד שנערכה להם בדיקת דם ומעונינים להבין יותר לגבי המשמעות של התוצאות יוכלו למצוא בכתבה הבאה מדריך טוב להבנת הנקרא.

המדריך נועד לתת הבנה בסיסית לאנשים שאינם בעלי השכלה רפואית להבנת המשמעות של תוצאות בדיקות הדם של חיית המחמד.
אין המדריך בא להחליף את הרופא בשום אופן אלא לעזור לקבל מעט יותר מידע על הנושא ולדעת לשאול את השאלות הנכונות.

בדיקות דם מתחלקות למספר תחומים :

1. ספירת דם – בספירת הדם מתבצעת הערכת הרכב תאי הדם וההמוגלובין. הספירה מעניקה מידע לגבי שלוש שורות חשובות בהרכב הדם : א. השורה הלבנה ב. השורה האדומה ג. שורת הטסיות

2. כימיה – בדיקת הכימיה כוללת את ערכי האנזימים השונים בדם ומרכיבים כימיים שונים כולל למשל סוכר, בילירובין , שתנן ועוד. באה לסייע להעריך את מצב הכליה , הכבד , רמת סוכר , תפקוד איברים נוספים כמו לבלב .

3. אלקטרוליטים – המלחים השונים בדם משמשים לתפקוד חיוני של מערכות שונות בגוף. איזון נכון של המלחים חיוני לתפקוד עצבי וטיפול במצבים שונים למשל כשל כלייתי או דלקת מעיים חריפה. בדיקה זו חיונית בכל טיפול חירום בו נדרש מתן ערוי נוזלים ושמירה על מאזן המלחים.

4. תפקודי קרישה – משמשת להערכה ואבחון של מערכת הקרישה.

5. הורמונים – הורמונים שונים חיוניים לתפקוד בריא של הגוף למשל הורמוני בלוטת התריס. בדיקות הורמונאליות משמשות כעזר לחישוב מועדי הרבעה או הזרעה (לדוגמא פרוגסטרון) או תפקוד מערכת המין בזכר ונקבה.

6. רמות תרופות בדם

7. בדיקות יחודיות לתפקוד איברים מסוימים – לדוגמא בדיקת TLI או PLI לתפקוד הלבלב.

ספירת הדם

בדיקת ספירת הדם נערכת על ידי מכשירי ספירת דם אוטומטיים אך חלק מהתוצאות עשויות להיות על ידי ספירה ידנית בעיקר של תאי דם לבנים (ספירה מבדלת).
מכשירי ספירת דם חייבים להיות בעלי כיול בתוקף ולהיבדק יומית על ידי תמיסת קונטרול .דם קונטרול הוא למעשה דם משומר אשר יש לו ערכים ידועים ואשר התוצאות של המכשיר חייבות להיות בתחום המוצהר על ידי היצרן של המכשיר. קיימים מכשירים ברמות שונות לחלקם דיוק רב (מכשירים גדולים ויקרים) ולחלקם רמת דיוק בינונית יותר.מדריך 1

*ספירת דם של כלב חולה בקדחת קרצית.

שורה לבנה

WBC – (white blood count) ספירה כללית של תאי הדם הלבנים. משמשת להערכת מצבי זיהום ותגובה דלקתית או גרוי אנטיגני. עליה בספירה לבנה ניכרת במצבי זיהום אך במצבי זיהום קשים בהם יש התפתחות של ספסיס או אילוח דם הספירה הלבנה יורדת מאד.
ספירות לבנות נמוכות מאד אופיניות לגורים עם פרוו וירוס , ספסיס ,חתולים עם מחלת החתלתלת ועוד.
ספירות לבנות גבוהות נראה לדוגמא במצבי זיהום כמו דלקת מעיים חריפה , דלקת רחם (פיומטרה) , פריטוניטיס(דלקת הצפק) , חסימת מעיים , זיהום אחר .
הספירה נעשית במכשירים הרגילים על ידי מעבר של התאים שעברו ביקוע (GHOSTS )דרך חריר ובדיקת ההפרעה החשמלית שהם מיצרים במעבר מצד אחד של התמיסה לצד השני (IMPEDANCE =WIC).

במכשירים חדישים יותר הספירה נעשית באופן נוסף על ידי בדיקת שבירת קרני לייזר (ספירה אופטית=WOC ).

ערכים נורמלים של ספירה לבנה- WBC

החיה
נוטרופילים בשלים סגמנטים
הערות
כלב בספירה כללית
6,000-17,000/µL

חתול בספירה כללית
5,500-19,500/µL
בחתול תיתכן עליה מיידית כתוצאה מסטרס

הספירה הכללית מעניקה את סך כל התאים הלבנים כולם. הספירה המבדלת מעניקה מידע נוסף על התאים הלבנים השונים.

נויטרופילים (NEUTROPHILS)

DIGITAL CAMERA
DIGITAL CAMERA

NEU – חלק מהתאים הלבנים =נויטרופילים , תאים לבנים חשובים בטיפול בזיהומים ודלקות. קיימים ערכים נורמלים בספירה ובאחוזים מהתאים הלבנים.

ערכי נויטרופילים בספירה המבדלת- NEU

החיה
נוטרופילים בשלים סגמנטים
נויטרופילים לא בשלים BANDS
הערות
כלב בספירה כללית
3,000-11,500/µL
0-300/µL

חתול בספירה כללית
2,500-12,500/µL
0-300/µL

ערכים גבוהים מאלו עלולים להעיד על זיהום. לעיתים שימוש בתרופות כמו סטרואידים עשויות לגרום לעליה משמעותית בערכי הנוטר ופילים הסגמנטים.
ערכים קריטיים – ערכים נמוכים מאד (מתחת ל-1000 ) עלולים להעיד על זיהום חמור שאיבד שליטה כמו למשל הפרת מחסומים כמו העור או הריריות במעי. ירידה חריפה עלולה להיגרם משימוש בתרופות שונות כמו למשל תרופות כימותרפיות ואנטיביוטיות שונות.

ערכים גבוהים מאד – מעל 25000 לרוב עלולים להעיד על סכוי גבוהה לתמותה.

לימפוציטים (LYMPHOCYTES)מדריך 3

LYM – חלק מהתאים הלבנים –לימפוציטים. קיימות שתי קבוצות חשובות : לימפוציטים מסוג T , לימפוציטים מסוג B .
הלימפוציטים הם חלק מהלוחמים של מערכת החיסון ותפקידם רב ומגוון כולל הפרשת ויצור נוגדנים, קריאה לתאים לוחמים אחרים , הרג ונטרול וירוסים וחיידקים ועוד ועוד.

החיה
לימפוציטים
הערות
כלב בספירה כללית
1,000-5,000/µL

חתול בספירה כללית
1,500-7,000/µL

הפיזור שלהם בדם תלוי בקצב היצור, ריכוזם ברקמות הלימפטיות כמו טחול , קשרי לימפה וכבד , ריכוזם במקרים של דלקות קשות באיבר המטרה הנגוע. במקרים מסוימים עשויה לחול עלייה משמעותית או ירידה משמעותית עקב גידולים של המערכת הלימפטית (לימפומות).
שנויים מורפולוגיים במבנה ובצורה עשויים לתת מידע חשוב על המחלה.
עליה עלולה להיגרם כתוצאה מסטרס והפרשת אדרנלין , גרוי אנטיגני כלומר חשיפה לגורם זיהום או חיסון, פעילות מוגברת של הרקמות הלימפטיות כמו למשל בגידולים לימפטיים.

ירידה עלולה לחול כאשר יש פיזור שונה ברקמות , זיהומים ויראליים , שימוש בתרופות מקבוצת הסטרואידים ועוד.

מונוציטים (MONOCYTES)מדריך 4

מונוציטים הם חלק מהשורה הלבנה. המונוציטים מהווים אחוז קטן מהספירה הלבנה ולרוב ערכיהם נמוכים למדי. מיוצרים בעיקר על ידי מח העצם והופכים למאקרופאגים –תאים בלעניים אשר בולעים ומעכלים את הגורם המגרה ומציגים אותו לשאר המערכת החיסונית.

עליה בערכים אלו עלולה להצביע על זיהום או גרוי כרוני.

החיה
מספר תאים
הערות
כלב בספירה כללית
0 -1,200/µL

חתול בספירה כללית
0-800/µL

אאוזינופילים (EOSINOPHILES)מדריך 5

אאוזינופילים הם חלק מהשורה הלבנה. נמצאים לרוב באחוז קטן בדם. תאים אלו קשורים בעיקר לויסות המערכת החיסונית תיתכן עליה של תאים אלו בעיקר עקב גרוי אלרגי חזק , לעיתים נגיעות בתולעי מעיים עגולות כולל תולעי ספירוצרקה (תולעת הפארק) תגרום לעליה בספירה שלהם. סימן זה אינו חד משמעי אך בהחלט יכול להעניק רמז נוסף לנגיעות. לעיתים עליה של תאים אלו קשורה בנגיעות

החיה
מספר תאים
הערות
כלב בספירה כללית
100-1200/µL

חתול בספירה כללית
0-1500/µL

בזופילים (BASOPHILS)מדריך 6

בזופילים הם חלק מהשורה הלבנה. נמצאים לרוב באחוז קטן בדם. תפקידם עדיין נחקר וככל הנראה קשור לויסות המערכת החיסונית בעיקר במצבים של רגישות יתר בדומה לאאוזינופילים. תיתכן עליה של תאים אלו בעיקר עקב גרוי אלרגי חזק ,

לעיתים נגיעות בתולעי מעיים עגולות כולל תולעי ספירוצרקה (תולעת הפארק) תגרום לעליה בספירה שלהם. סימן זה אינו חד משמעי אך בהחלט יכול להעניק רמז נוסף לנגיעות. אפשרות נוספת לעליה היא עקב תופעות פארנאופלסטיות כלומר כתגובה להתפתחות גידול כלשהוא.

החיה
מספר תאים
הערות
כלב בספירה כללית
0-100/µL

חתול בספירה כללית
0-100/µL

שורה אדומה (RED COUNT)

השורה האדומה כוללת את תאי הדם האדומים ומבטאת את כמות התאים , גודלם, כמות וריכוז ההמוגלובין שהוא המרכיב בתאי הדם האדומים אשר קולט את החמצן ונושאו לרקמות.

שנויים בשורה האדומה עלולים להיות:
אנמיה – חוסר דם או חוסר בהמוגלובין
המוליזה – תאי דם שבורים או מפוצצים
פוליציטמיה- ריכוז גבוה מדי של תאי דם אדומים

כדוריות אדומות –RBC

הכדורית האדומה היא תא קטן אשר בתוכו נמצא ההמוגלובין –מולקולה מיוחדת שבמרכזה ברזל. ההמוגלובין מסוגל לשאת חמצן ולשחרר אותו ברקמות.
כמות תאי הדם האדומים נספרת במכשיר

אנמיה= מיעוט תאי דם. אנמיה עלולה להיגרם בגלל חוסר יצור מספיק למשל עקב כשל כלייתי , טפילי דם או דכוי מח עצם על רקע כלשהוא, מחלת כבד ועוד.
המוליזה = הרס כדוריות דם עלול להיגרם עקב בעיות אוטואימוניות כלומר כאשר הגוף והמערכת החיסונית תוקפים את תאי הדם מסיבה כלשהיא. מצבים כאלו עלולים להיגרם למשל לאחר ערוי דם , עקב טפילי דם , תרופות מסוימות ועוד. הרס כדוריות דם מוגבר ופיצוצן יוביל לתופעות של אנמיה ויחד עם זאת צבירת תוצרי פסולת מוגברים של פירוק הכדוריות ובעיקר המוגלובין שהופך על ידי הכבד לבילירובין ותוצרי פסולת אשר עלולים להוביל לצהבת ועומס מסוים על הכבד.

RBCמדריך 7

כמות נורמלית של כדוריות אדומות לכלב 5.4-7.8 מליון תאים/מיקרוליטר. הכדוריות באופן נורמלי חיות במחזור הדם כ-120 יום בכלב.

כמות נורמלית של כדוריות אדומות לחתול 5.8-10.7 מליון תאים/מיקרוליטר. כדוריות חיות באופן נורמלי בחתול כ-70 יום.

השונה מחתול לכלב הוא שהכדוריות האדומות שלו קטנות במיוחד וכמעט בגודל של טסיות הדם. לכן מכשירים מסוימים עלולים לקרוא בטעות את טסיות הדם של חתול ככדוריות ולתת תמונת דם שגויה. במכשירים בהם יש תוכנה וטרינרית ראויה המחשב של המכשיר יודע לתקן טעויות כאלו.

בגזע אקיטה יפני קיימת תופעה יחודית של כדוריות דם קטנות במצב הדומה מעט לחתול. תופעה זו עלולה לגרום למכשיר לתת קריאה שגויה של כדוריות או של טסיות (דמוי שגוי של טסיות נמוכות) עקב חישוב מתמטי לא נכון של התוצאות.
במכשירים בהם יש תוכנה וטרינרית ניתן לתכנת את המכשיר לקרוא תוצאות דם של כלבי אקיטה יפני. לדוגמא במכשיר CELL DYNE 3500 בו תוכנה יחודית לכך.

אנמיה = חוסר דם .מחסור בכדוריות אדומות והמוגלובין. קיים סיווג לשתי צורות :רגנרטיבית ולא רגנרטיבית. במקרה הראשון יש התחדשות ויצור תאי דם , במקרה השני אין התחדשות ואין יצור. המצב השני מורכב יותר ודורש התיחסות גם לנושא היצור. הגברת יצור תאי דם ניתנת להיעשות על ידי טיפול בתרופות כמו אריתרופוייטין או לאחרונה ביעילות רבה במיוחד בדארבפוייטין.

המוגלובין Hb

ההמוגלובין נושא את החמצן בדם. מסיבות שונות עלול לרדת כמו למשל חוסר בברזל , אנמיה (חוסר תאי דם) , חוסר בחלבון ועוד.
רעלים שונים עלולים לשנות את הרכבו לדוגמא – אקמול (רעיל מאד לחתולים אך משפיע גם על כלבים), בצל !! עלול לשנות את הרכב ההמוגלובין בכלבים וחתולים ולגרום למצב הקרוי HEINZ BODY ANEMIA , שוקולד (מכיל תיאזיד) , שום בכמות גדולה , ציאניד , CO חד תחמוצת הפחמן(תוצר פליטה במפלטי רכב), ועוד ועוד.

רמת המוגלובין

החיה
רמה נורמלית
רמה קריטית
הערות
כלב
13-20gr/dL
<7gr/dL

חתול
10-15gr/dL
<5gr/dL

המטוקריט –HCT

ההמטוקריט מבטא את סך הכל האחוז של נפח תאי הדם מהנפח הכללי. כאשר ממלאים קפילרת זכוכית דקה ומסובבים אותה בצנטריפוגה מיוחדת מקבלים הפרדה של הפלסמה והתאים.

הפלסמה היא שקופה או צלולה – לעיתים עלולה להיות המוליטית כלומר אדומה , או צהובה עקב תהליכי צהבת למיניה , או עכורה לבנה במקרה של רמת ליפידים (שומנים) גבוהה .

התאים בתחתית הקפילרה יהיו בעיקר תאים אדומים , מעט תאים לבנים ופס דק של טסיות. סך הכל של התאים בדם הוא ההמוטקריט ומורכב ברובו מתאים אדומים.

ערכי המטוקריט

החיה
ערכים נורמלים
ערכים קריטיים
הערות
כלב בספירה כללית
40-60 %
<20%

חתול בספירה כללית
30-45%
<15%

הערכים עלולים להשתנות כלפי מעלה או מטה בהתאם למצב הפיזיולוגי של החיה והגובה בה היא חיה. לחיה הנמצאת בגובה רב יש עליה בהמטוקריט כדי לשפר את ספיגת החמצן לרקמות.
המטוקריט נמוך עלול להיות כתוצאה מאנמיה – אנמיה מסיבות רבות כמו נגיעות בתולעי מעיים עגולות (מוצצות דם), פרעושים ,קרציות , כשל כלייתי (חוסר יצירת דם), טפילי דם (ארליכיה , בבזיה , הפטוזואון ועוד).

אנו בהחלט רואים המטוקריט גבוה בכלבי ציד לדוגמא ויזלה , פוינטר וכו' (50-55%). כלבים אתלטיים ובעלי כושר יצירת תאי דם מוגברת. בגזעים מסוימים יש המטוקריט גבוה מאד כמו למשל כלבי גרייהאונד (60%).

המטוקריט עלול לעלות מאד במצבי התיבשות קשים או שוק – לדוגמא לאחר הכשת נחש צפע, דוגמא אחרת היא איבוד נוזלים עקב שלשול או הקאות חמורים.
ההמטוקריט עלולה לעלות עקב יצירת דם מוגברת למשל כאשר יש כשל לב או בעיה בספיגת חמצן מסיבות שונות. מצב זה נקרא פוליציטמיה. (פולי=הרבה , ציטמיה =תאים).מדריך 8

תמונה של קפילרות עם דם לפני ואחרי הפרדה.ניתן להבחין בהמטוקריט שונה של כל אחת מהדגימות. באחת (התחתונה) דם של כלב נגוע בקדחת קרצית ואנמי, ומעל דם של חתול מיובש הסובל מזיהום חריף לאחר פצעי נשיכה.

MCV (Mean Cell Volume)

מדד המבטא את גודל הכדוריות וניפחה. הגודל עשוי לרמז על מצב הרגנרציה של הכדוריות. זהו אחד מארבעת המדדים המבטאים את מצב הכדוריות האדומות.

MCV גבוה – מבטא כדוריות גדולות וככל הנראה צעירות יותר .נקרא גם מאקרוציטוזיס.

MCV נמוך –מבטא כדוריות קטנות וככל הנראה מבוגרות ולא מתחדשות ונקרא גם מיקרוציטוזיס.

החיה
MCV נורמלי
הערות
כלב
66-77 fL

חתול
39-55 fL

ערכים מעל אלו נחשבים לערכים המבטאים מאקרוציטוזיס והתחדשות.

MCH (Mean Cell Hemoglobin)

מדד נוסף המבטא את הכמות של ההמוגלובין ביחס לכדוריות. לא נחשב מדד משמעותי יותר מהמדד MCHC. MCH = ההמוגלובין X כמות הכדוריות האדומות.

MCHC (Mean cell Hemoglobin Concentration )

מדד זה מבטא את הריכוז של ההמוגלובין ביחס לגודל הכדוריות וכמותן. הוא מתקן את הערך ביחס לגודל הכדוריות. החישוב נעשה על ידי המכשיר ומבטא את ריכוז ההמוגלובין בכדורית ממוצעת.

החיה
MCHC נורמלי
הערות
כלב
32-36 gr/ dL

חתול
30-36 gr/dL

רמה נמוכה =היפוכרומזיה כלומר רמת המוגלובין יחסית נמוכה לכדורית.
רמה גבוהה = היפרכרומזיה כלומר רמת המוגלובין גבוהה יחסית לכדורית.

RDW

מדד המבטא את השוני במדדי הכדוריות וסטיית התקן בפיזורן תחת עקומת התפלגות גודל הכדוריות. ערך גבוה מעיד על הבדלים רבים ופיזור רב של כדוריות , לרוב מצביע על התחדשות ורגנרציה.

שורת הטסיות PLTמדריך 12

תמונה של טסיות של כלב

הטסיות או תרומבוציטים או PLATELETES או לוחיות הדם.כל אלו שמות נרדפים לתאים קטנים שתפקידם חשוב בקרישת הדם ויצירת "פקקים" בורידים עורקים וכלי דם זעירים למניעת דלף ודימום.

החיה
רמה נורמלית
רמה קריטית
כלב
170,000-575,000/ µL
מתחת ל-70,000
חתול
100,000-380,000/ µL
מתחת ל-30,000

הערכים מאד משתנים בין מכשיר למכשיר.
בחתול הערכים עלולים להיות נמוכים במידה והבדיקה לא נעשית מיד לאחר הלקיחה מאחר וטסיות של חתול נצמתות מיד לאחר לקיחת הדם.

ירידה בערכי הטסיות = תרומבוציט ופניה. המשמעות היא צריכה מוגברת של טסיות או איבוד כתוצאה מדימום , או זיהום חמור =ספסיס והצמתה מוגברת , תופעות פאראנאופלסטיות כלומר בעקבות גידולים סרטניים , על רקע אוטו אימוני כלומר הרס מוגבר של הטסיות בגלל נוגדנים שהגוף פיתח כנגדן, טפילי דם כגון ארליכיה קאניס , בבזיה (זנים שונים) ועוד.

ירידה בערכי טסיות היא ממצא שכיח ואופייני למצבי מחלה שונים. תפקידו של הרופא לוודא מי מבין המצבים הללו גורם לירידה בערכי הטסיות. לדוגמא :
לוודא האם מדובר בטפילי דם –ניתן לערוך משטחי דם ולצפות בהם במיקרוסקופ , לשלוח בדיקת DNA לטפילי דם שונים (בדיקה רגישה הקרויה PCR ).
לערוך בדיקות הנועדות לאתר גידולים שונים – לדוגמא צילומי חזה ואולטרא סאונד בטן.
לבדוק ספירת דם וכימיה ולנסות לאתר סיבה לזיהום חמור – לדוגמא דלקת רחם קשה, חסימת מעיים ועוד.

בכלבי אקיטה יש תופעה של ירידה בטסיות –לעיתים היא אמיתית ונובעת ממאפייני הגזע , לעיתים היא נובעת מכשל של המכשיר להכיר את הכדורית של הכלב המיוחד הזה ולקרוא אותה באופן שגוי.
בכלבי קאבלייר קינג צ'ארלס ספנייל – יש קריאה נמוכה של טסיות ולעיתים הצמתה . יש להיוועץ ברופא להבנת המיוחד בגזע זה.
בחתולים – טסיות גדולות במיוחד ונצמתות בקלות. גורמות לקריאות שגויות ודורשות פענוח ואבחון תקין של רופא המתמצא ובקי היטב בכך.

בדיקות נוספות לטסיות –הערכת משטחי דם וקריאתם. בדיקות נוגדנים כנגד טסיות (כרגע לא זמינות בארץ).מדריך 10

· מדריך 11תמונת דם של חתול שחטף אבצס מפצעי נשיכה ונמצא במצב של התיבשות וזיהום בדרגה מתונה.

הצמתה של טסיות