ישראל התברכה באקלים ממוזג ולח עם שפע של צמחיה המספק לטפילים חיצוניים תנאים אופטימליים להתפתחותם.

פרעושים גורמים לחיות המחמד לגירוד עז ובעיות אלרגיה , לעתים לדלקות עור של ממש . בנוסף הפרעושים מעבירים בעיקר את התולעת השטוחה לכלבים וחתולים . הפרעוש הוא נשא של התולעת וחית המחמד נדבקת תוך ליקוק וגירוד על ידי בליעת פרעושים וחלקיהם.פרעושים

קרציות בשנים האחרונות מרגישות טוב במיוחד לאור האקלים החם ומתרבות להנאתן תוך כדי ניצול בעלי החיים כמקור מזון.
עיקר הנזק בקרציות הוא בהעברת מחלות שונות חלקן אף עלולות לעבור לבני אדם למשל קדחת הבהרות.
בכלבים הקרציות גורמות לקדחת קרצית אשר נגרמת מטפיל הנקרא ריקציה ובשמו הפרטי ארליכיה קאניס. הטפיל לא מידבק לאדם אך לכלב הוא גורם לחום גבוה , נפיחות קשרי הלימפה , לעיתים לדימומים (מהאף , על העור ובמקומות שונים). לצערי אנו רואים השנה מספר רב של מקרים .
מספר טיפים במניעה וטיפול נגד טפילים:
ראשית חשוב למנוע מהטפילים לטפס על חיות המחמד , קיימים תכשירים רבים חלקם טובים יותר וחלקם כבר לא יעילים.

תרסיסים : עוזרים נגד קרציות ופרעושים אך לא כולם לפעמים הכלב או החתול מאד שונאים את התרסיס ומפתחים רגישות למרכיבים הפעילים או גירוי חזק במיוחד אם העור פגוע או מגורד. .
קיימים תרסיסים רבים ומומלץ להיוועץ בווטרינר .

קולרים : קיימים סוגים שונים ברשתות עשה זאת בעצמך ורובם לא יעילים. אצל וטרינרים ניתן להשיג סוגים טובים במיוחד המעניקים הגנה למספר חודשים (5-3 חודשים). גם אם קרצית עלתה על הכלב היא לא נצמדת מספיק זמן כדי להדביק בטפילים.

כדורים : רק כעזר למניעה , גורמים לעקרות של הפרעושות.

טיפות ואמפולות : מומלצות לכלבים בעלי שיער ארוך במיוחד כמו קייסהאונד , סמוייד , סן ברנרד , וכמובן חתולים אשר שונאים לרוב את התרסיסים. האמפולות יעילות למדי ועשויות להספיק לחודש עד שלושה חודשים..

טיפול שטח : מומלץ לגזום עשביה לא רצויה , לכסח את הדשא נמוך ככל האפשר , לרסס מקומות מרבץ של חתולי רחוב וכמובן את מרבץ החיה במלונה וכו'. כאשר יש נגיעות קשה בטפילים אני ממליץ מאד על ריסוס של החצר והבית. מומלץ להזמין מדביר מקצועי. קיימים תכשירים טובים לטיפול בשטח כגון פוגרים (מעין אבוקות עשן ) לבית או תרכיזים לחיבור לצינור הגינה וריסוס של הדשא והחצר.

תספורת : מומלץ מאד כבר עכשיו לספר את חיית המחמד , פחות נשירה בבית ויותר קל לטפל נגד טפילים.

בדיקת דם תקופתית : בדיקת דם לנוכחות טפילי דם ניתנת להיעשות על ידי הווטרינר ובכך לגלות נגיעות בטפיל לפני שיגרום למחלה . הבדיקה פשוטה יחסית ונעשית במקום. כלבים רבים ניצלו בזכות זיהוי מוקדם. אנו ממליצים על הבדיקה אחת לשנה , או כאשר קיימים סימני מחלה כמובן.

לסיכום
חשוב לבצע מספר פעולות למניעה של טפילים ובסה"כ ניתן לחית המחמד קיץ קל ונעים וגם לנו בריאות ורוגע. אגב הטיפים לגבי הטפילים נכונים גם למי שאין לו חיות מחמד אך חתולים או חיות אחרות פוקדות תכופות את חצרו.