מהן הסיבות לשימוש במנות דם בארץ ?

ארליכיה קאניס

בישראל נפוצה מאד הנגיעות בטפילי דם המועברים על ידי קרציות ובמיוחד ארליכיה קאניס (קדחת קרצית) . גם הכלבים הטובים והמטופחים ביותר עלולים להידבק בטיול תמים או בריצה קצרה לתוך סבך שיחים. הקרציות בישראל נפוצות בכל הארץ כמעט ובמיוחד במישור החוף הממוזג והחם. מחודשים אפריל ועד נובמבר הכלב חשוף לנגיעות ובסקרים שערכו רופאי בית החולים הוטרינרי של האוניברסיטה ובראשם דר' שמעון הרוש ודר' טוביה וינר גילו כי למעלה מ-30% מהכלבים שנדגמו בסקר נחשפו לטפיל בשלב כזה או אחר לחייהם. הטפיל גורם לכלב לירידה משמעותית בתאי הדם האדומים (אנמיה) ובמיוחד לירידה בטסיות (תרומבוציטופניה) . הטסיות האחראיות לקרישת הדם נהרסות בטחול והכבד וגורמות לכלב לנטיה קשה לדמם מהאף או לשלשל דם , מופיעים שטפי דם תת עוריים ובחניכיים. מקרים לא מעטים מסתיימים במות הכלב. ערויי דם ובמיוחד כדוריות ותרומבוציטים הם הכלי היעיל ביותר להצלת חייו של כלב שכזה.

מכות חום

עונות הקיץ הלוהטות מפילות חללים רבים בקרב הכלבים ובמיוחד הגזעיים וארוכי השיער אך גם גזעים קצרי שיער. התחממות הכלב כתוצאה ממאמץ או רביצה ממושכת בחוץ בשמש או ברכב סגור או בפנסיון לא מאוורר עלולה להוביל לעליה בטמפרטורת הגוף שלאחריה מתפתח שנוי פזיולוגי מרחיק לכת בגוף הכלב. חלבונים מיוחדים האחראים לקרישת דם עוברים דנטורציה (ממש כשם שחלבון ביצה נקרש בחימום = ביצה קשה). ברגע זה הכלב אינו מסוגל יותר לבצע קרישת דם והתוצאה לכך היא דימום ספונטני מכל פתחי הגוף האפשריים : שלשול דמי , הקאות דם טרי , דימום מהנחיריים , שטפי דם תת עוריים , השתנה דמית ועוד. מצב זה נקרא DIC שהוא ראשי תיבות של
( Disseminated Intravascular Coagulation) או כפי שבהומור סרקסטי קוראים לכך הוטרינרים בחו"ל (Death Is Coming) . הטיפול קשה ביותר ומקרים מועטים בלבד ניתן להציל ללא שימוש מהיר ויעיל במנות פלסמה טריה קפואה (Fresh Frozen Plasma) זהו מוצר דם אשר נוצר מהפרדה מהירה של מנת דם לפלסמה המכילה את חלבוני הקרישה וכדוריות. הפלסמה ניתנת להקפאה ושמירה לאורך שנתיים בטמפרטורות של 29- מעלות.

הרעלות אנטי קואגולנטים

מקרים רבים של הרעלות ברעל עכברים הם על רקע של אנטי קואגולנטים מסוגים שונים. קימים כמה סוגים וחלקם גורמים לחוסר קרישה מתמשך מאוד אשר ויטמין K בלבד לא מספיק כדי להצילם. שוב מנות דם עשויות להציל את הכלב ממוות כתוצאה מאנמיה קשה ואיבוד דם.

קימות סיטואציות רבות ומגוונות הדורשות שימוש במוצרי דם. לדוגמא : היפוך קיבה המחייב כריתת טחול , כריתת טחול עקב גידול ממאיר (לימפוסרקומה למשל) , תאונות דרכים , המוליזה לאחר זיהום קשה לדוגמא בכלבי ויימרנר אשר רגישים ביותר לזיהומים ולרגישות של מערכת החיסון , מחלות אוטואימוניות הגורמות להרס דם עצמי , חוסר גנטי בפקטורי קרישה לדוגמא מחלת פון ווילברנד בכלבי הרים שוויצרים ורטריברים , קטיעת איבר עקב תאונה קשה , שוק המוליטי או היפוולמי , נגיעות קשה בפרוו וירוס ואיבוד דם וחלבונים , נגיעות קשה בתולעים עגולות , נגיעות בתולעת הפארק ודימום לחלל החזה , פציעות וחתכים , דלקת רחם ועוד מקרים רבים ומגוונים. בכל המקרים שציינתי כבר נעשה שימוש מוצלח ויעיל להצלת חייהם של כלבים מטופלים .